Ali Sedighzadeh

شخصیت کاریزماتیک او ستودنی است. مردی مهربان، با روابط عمومی بالا و تحصیلات عالیه، مهندس علی صدقی زاده ریاست هیئت شنا گنبدکاووس

مصاحبه با مهندس صدقی زاده:

ضمن معرفی خودتان از مجموعه خانه ورزش بگویید:

بنده علی صدقی زاده هستم. تحصیلاتم  فوق لیسانس آرشتیکت از امریکا می باشد. به مدت 25 سال در آمریکا زندگی کردم. تخصص من در سازه های آبی است. خانه ورزش شرکتی است که سهامی خاص می باشد و از سال 1373 پایه گذاری کردیم. و این پروژه عظیم را که شامل طرح، اجرا، نظارت و محاسبات آنرا خودم انجام دادم از لحاظ استراکچر یکی از سازه های خوب و نمونهء استان می باشد.

استخر، آب درمانی و قهرمانی ( 25 متر ) در طبقه دوم قرار گرفته و کلیهء تجهیزات و سخت افزار و نرم افزار ها طبق استاندارد های بین المللی می باشد. از لحاظ کیفیت آب، نگهداری آن و تمیزی یکی از بهترین سیستم ها را دارا می باشد. که به وسیلهء کٌلر از آن نگهداری می کنیم. مادهء دیگری به نام اٌزن به آن افزوده می شود که باعث می شود که گند زدایی ای که کلر نمی تواند انجام بدهد گاز اٌزن انجام می دهد. دیگر اینکه هم اکسیژن زیادی را به محیط می دهد و کسانی که مشکلات پوستی دارند را به دیگران انتقال ندهند.

ناظر مستقیم خانهء ورزش ادارهء بهداشت گنبد کاووس می باشد. که روتین وار از آب و محیط خانهء ورزش نمونه برداری می کنند. هم چنین از زمین ها و دوشها و پاشویه های ما به طور دقیق و منظم نمونه برداری می کنند که خدا را شکر در این گونه موارد هیچ گونه مشکلی وجود نداشته، زیرا ما به کار خود ایمان و اعتقاد داریم که مردم خوب این منطقه لایق چنین امکاناتی هستند و ما در اینجا دوست داریم نوکری این مردم را بکنیم و از هیچ گونه تلاشی در این مورد کم نگذاشته ایم. 

ادارهء بهداشت نمونه برداری های خود را به آزمایشگاه فرستاده ونتایج این آزمایشات را هم به ما اعلام می کند. از لحاظ سیستماتیک ما زیر نظر اداره ورزش و جوانان هستیم و همکاری خوبی را با ورزش و جوانان داریم. این مجموعه مخصوص اردوی ورزشی می باشد که البته مطالعات این کار بزرگ در آمریکا صورت گرفته است. شهر گنبد یکی از بهترین مناطق دنیا می باشد که هم از لحاظ آب و هوا، فشار آب، نوع خاک و به لحاظ منطقهء خاص جغرافیایی در موقعیتی ممتاز قرار گرفته است. کسانی که در گنبد زندگی می کنند اکثریت به اتفاق دارای قدی بلند و عضلهء پیچیده ای هستند و حتی حیواناتی که در گنبد هستند نیز همه درشت هیکل اند و این همه امتیازات به خاطر نوع آب و هوایی است که در گنبد وجود دارد و این در کمتر جایی در دنیا وجود دارد. 

طراحی خانهء ورزش همانطوری که قبلا ذکر شد برای اردوی ورزشی بوده ولی به علت عدم حمایت و پشتیبانی طی مراحل مختلف این مکان را دوباره تغییر داده ایم و استخر ها را به یک قسمت ساختمان برده و در قسمت دیگر دو تا تالار زدیم- غذا خوری جداگانه درست کردیم، آشپزخانه و رستوران درست کردیم. در قسمت سنتی نیز فضایی در طبقات بالا درست کردیم اگر از طرف مسئولان استانی و شهری حمایت شویم در نظر داریم هتل بسیار زیبایی را درست بکنیم. 

کلیه درآمد این مکان صرف حقوق پرسنل پرداخت اقساط بانکی و هزینه های جانبی دیگر می شود و شرکاء نیز کلیه مخارج را که تعهد کرده بودند انجام داده اند ولی برای ساخت هتل برای خانهء ورزش و فراهم آوردن دیگر امکانات احتیاج به حمایت مسئولان داریم. لازم به توضیح که تقریبا 30 نفر در خانهء ورزش به اشتغال مشغولند ولی از طرف اداره کار و دیگر مسئولان استانی عملا هیچ گونه حمایتی نشده است. اگر این پشتیبانی ها از طرف مسئولان استانی باشد بدون شک خانهء ورزش می تواند افراد بیشتری را جهت اشتغال جذب کند.

علاقه مندی شما به شنا و آب از کی شروع شد ، چگونگی انتخاب شما به عنوان رئیس هیئت شنا را کمی توضیح دهید؟

عرض کنم که تخصص من در سازه های آبی می باشد و به همین علت احداث خانه ورزش قدم برداشته شد. چون بیشتر اوقات زندگیم با آب، شنا و آب تنی و مسائل مربوط به آب می باشد و پیشنهادی که از طرف ادارهء تربیت بدنی گنبد برای قبولی پست رئیس هیئت شنا به من شده بود پذیرفتم. همکاری آقای غفاری به عنوان رئیس تربیت بدنی گنبد ستودنی است و ایشان همه نوع خدمات و امکانات را در اختیار هیئت شنا قرار می دهند. ناگفته نماند ، حتی استخر های ما نیز در طبقات فوقانی می باشند نه در کف زمین.

و ما مسابقاتی را در رده های سنی پسران و دختران برگزار کرده ایم. مخصوصا در ردهء سنی پایین. ما الان شناگرهای خوبی را داریم و از یک سال پیش نیز طرح سباح در راستای اهداف آموزش پرورش و تهیه زیر ساختها و آموزش شنا از سنین پایه را شروع کردیم و از 8 صبح تا دیر وقت در اختیار آموزش پرورش هستیم و بچه های کلاس سوم ابتدایی را داریم آموزش شنا می دهیم. و از میان این عزیزان نیز غربال می کنیم تا در تیم گنبد و استان شرکت کنند. و از موارد دیگر قرار داد ویژه با آموزش پرورش است که کلیه پرسنل زحمتکش آموزش و پرورش می توانند با تخفیف خوبی به خانهء ورزش بیایند و از خدمات اینجا بهره مند شوند. قسمت آب درمانی ما مختص کسانی هستند که مشکلات حرکتی دارند.یعنی بعد از جراحی یا سکتهء قلبی و یا  مغذی نیاز این عزیزان می باشد که حرکت کنند و عضلات خود را تقویت کنند و چون نمی توانند حرکات جهشی و یا دیگر حرکات را در بیرون انجام دهند می آیند به آب درمانی و در کوتاهترین مدت بیشترین استفاده را می برند. و یکی از محاسنات آب در اینکه حرکات در آن به آسانی انجام می شود. و آب درمانی محیطی بسیار آرام و تمیزی میباشد که افراد میتوانند حرکات و ورزشهای خود را در آنجا انجام دهند و در این مکان افراد متخصصی را داریم که این حرکات و آموزشهای لازم را به این گونه افراد یاد می دهند. و به قول یکی از همین آقایان: " افقی آمدیم و عمودی بیرون رفتیم."

جایگاه شنای گنبد در سطح استان و کشور چگونه است؟

شنای گنبد قبلا در حد یک رودخانه بود. کسانی که برای آموزش شنا به خانه ورزش می آیند با اصول شنا آشنایی کامل پیدا می کنند. یکی از کارهای عمدهء ما در اینجا فرهنگ سازی برای آموزش شنا می باشد که تفاوت کار در استخر و رودخانه فرق می کند. و خدا را شکر محیط بسیار خوبی را به وجود آورده ایم و خیلی هم افتخار می کنیم. زنان و مردان در روزهای متفاوت با اطمینان خاطر می آیند و ما سعی میکنیم هم از نظر امنیت و هم از لحاظ بهداشتی شدیدا همه موارد را زیر نظر داشته باشیم و در این مورد نیز با کسی تعارفی نداریم.

در مورد آموزش مربیان چه اقداماتی صورت گرفته است؟ 

قبلا آقایان در حد مبتدی بودند ولی با آموزشهای داده شده به این عزیزان آنها هم شنا را یاد گرفتند و هم برای مسابقات نیز خود را آماده کردند. شنای گنبد در استان حرف اول را می زند و در شنای استخر و دریا ما حرفهای زیادی برای گفتن داریم. حتی در سطح کشوری نمایندگان ما رتبه های خوبی را کسب کرده اند.

آموزش ما 6 مرحله دارد: 2 تا مبتدی، 2 تا مقدماتی و 2 تا تکمیلی و داخل این 6 مرحله شناگران را برای ناجی گری و یا مربیگری مهیا می کنیم.

در کرال سینه و در شنای قرباغه در استان مقام اول را کسب کردیم، حتی در شنای آزاد دریایی که در بندر ترکمن انجام شد مقام خوبی را کسب کردیم.

آقای صدقی زاده اسپانسر تیم شنا و هزینه های  به عهده چه کسانی می باشد؟

کلیه مخارج و هزینه شناگران به عهدهء خودم و اسپانسر شنا نیز خانه ورزش گنبد می باشد.

آیا فدراسیون شنا جهت آموزش مربیان و غربال گری بین شناگران همکاری لازم را می کند ؟

خیر، چنین چیزی وجود نداشته  است، البته بر این نکته تاکید می کنم که یکی از برنامه های ما در آینده ای نزدیک همکاری نزدیک با فدراسیون شنا در زمینه های مختلف می باشد. البته گلهء کوچکی از رئیس هیئت شنای استان داریم که با اعزام مربیان ما به تهران برای ارتقاء دانش مربیگری همکاری خوبی را ندارد و احساس می کنم که تبعیض در این مورد وجود دارد. سه نفر از مربیان ما در حد درجه یک می باشند. در حالیکه برای اعزام مربیان به تهران کسانی که در گرگان درجه 2 را دارند در اولویت هستند تا مربیان درجه یک ما.

جهت آشنایی مردم با فواید آب چه اقداماتی را انجام داده اید؟

یکی از محاسنات آب این است که وقتی از داخل آن بیرون می روید سبک می شوید و در نتیجه راحت تر حرکت کرده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. یعنی حتی چرخشهایی را که در زمین نمی توانید انجام دهید در داخل آب به راحتی انجام میدهید و چون آب سطح اصطحکاکش زیاد می باشد وقتی دست یا پا را حرکت می دهیدمثل اینکه وزنه سنگینی را بلند می کنید بدون اینکه فشار یا خستگی را احساس کنید. در حالت عادی فرد بیماری که تازه از بستر بیماری بلند شده این کار غیر ممکن است. ولی در آب به آسانی  همین افراد این حرکات را می توانند انجام دهند.

با اکثر دکتر هایی که تخصص در ارتوپد دارند همکاری نزدیکی داریم و آخرین درمانی که آنها پیشنهاد می کنند آب درمانی می باشد که در صورت معرفی این بیماران از طرف پزشکان ارتوپد از تخفیف ویژه ای نیز برخوردار می شوند. حتی کسانی که از نظر مالی مشکلی داشته اند در اینجا با کمترین هزینه آب درمانی شده اند و فلسفهء ما نیز این است که هر کسی که به اینجا می آید نباید دست خالی برود.

ما در اینجا برای مسئولان و دارالایتام امکاناتی فراهم کردیم که در حال حاضر نیز می آیند و استفاده می کنند.

برنامه آینده شما برای پیشرفت شنای گنبد چیست ؟

برنامه های زیادی را داریم. نفرات بیشتری را جذب می کنیم. آموزش مربیان و اعزام آنها برای ارتقاء دانش مربیگریشان در اولویت قرار دارند. بیشتر کار خواهیم کرد تا بهتر نتیجه بگیریم.

 

 

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به خانه ورزش گنبد می باشد.  
بالا